Press "Enter" to skip to content

Rodzicielstwo – droga pełna wyrzeczeń

Marta 0

Rodzicielstwo nie jest łatwe

Nie każdy, kto decyduje się na posiadanie dzieci, zdaje sobie sprawę z tego, że wychowanie ich to naprawdę ciężka praca. Posiadanie potomstwa w pewnym momencie staje się modne, konieczne, niemalże wymagane przez otoczenie. Prawda jest taka, że presję na posiadanie dzieci odczuwają przeważnie kobiety, które ukończyły 30 rok swojego życia. Widzą, że czas się nie cofa, większość znajomych i koleżanek jest już szczęśliwymi matkami, a rodzina wciąż się dopytuje, kiedy będą miały dziecko, bo przecież już najwyższy czas na macierzyństwo. Prawda jest taka, że do posiadania dzieci każdy powinien dorosnąć, dojrzeć.

Do dziecka trzeba dorosnąć

Nie jest powiedziane, że w wieku 25 lat wszyscy są gotowi na macierzyństwo, każdy dochodzi do tego w swoim czasie. Kiedy jednak już zapragniemy mieć własne potomstwo, trzeba jeszcze wszystko sobie przemyśleć. Po porodzie zacznie się już wychowywanie dziecka, od jego pierwszych dni życia. Czym bowiem jest wychowanie dzieci? Wielu rodziców, o ile nie wszyscy, zgodnie stwierdzą, że to ciężka praca, długotrwały proces, czas i energia poświęcona własnemu dziecku, by przekazać mu najlepsze wartości. Oczywiście, to wszystko zaprocentuje w przyszłości, kiedy nasze dzieci będą już dorosłe, samodzielne, a my spokojnie będziemy mogli powiedzieć, że dobrze je wychowaliśmy, że mają one w życiu zasady, których przestrzegają, że są dobrymi ludźmi.

Czas i dobre chęci

Jednak wychowanie wymaga nie tylko czasu, ale i dobrych chęci rodziców. Trzeba przecież od najmłodszych lat wpajać dziecku pewne zasady, nie robić ustępstw, by nie mieszać mu w głowie. Jakie są najbardziej wartościowe zasady, które warto przekazać własnemu dziecku? Przede wszystkim należy okazywać własnemu dziecku miłość, a można to robić na wiele sposobów. Noszenie na rękach, przytulanie, całowanie, głaskanie i mówienie, że kocha się dziecko, daje malcowi poczucie bezpieczeństwa tak ważne od pierwszych dni jego życia. To sprawia, że nie obawia się on, że zostanie oddany czy porzucony, jeśli coś narozrabia lub będzie niegrzeczny. Wspólne spędzanie czasu to nie tylko zabawa, ale też nauka. Można razem czytać książki, rysować, układać klocki, puzzle, spacerować, grać w piłkę lub jeździć na rowerze. Własnemu dziecku należy poświęcić możliwie jak najwięcej czasu, a jednocześnie powinien to być czas tylko i wyłącznie dla dziecka.

Pełna uwaga

Nie można bawić się z dzieckiem i w tym samym czasie bawić się tabletem czy telefonem. Ignorowane dziecko może stać się agresywne, a takich wartości żaden rodzic nie chce przekazać swojemu potomstwu. Dziecko zawsze znajdzie sposób, żeby komunikować się ze swoim rodzicem, dlatego ważne jest, żeby go słuchać. Nawet malec, który nie mówi, potrafi zasygnalizować swoje potrzeby. Dobry sposób na wychowanie dzieci to również ustalenie pewnych zasad. Jeśli rodzic nie chce, aby dziecko bawiło się jego rzeczami, to trzeba to jasno zakomunikować i wytłumaczyć. Na spokojnie, bez nerwów, np. nie baw się moim telefonem, ponieważ możesz go zepsuć. Takie komunikaty są dla dzieci zrozumiałe i choć czasem trzeba je kilkakrotnie powtórzyć, to ważne jest, aby konsekwentnie się tego trzymać.

Dyscyplina

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy przekazać naszym pociechom jest to, by umiały od najmłodszych lat utrzymywać ład i porządek w swoim pokoju. Kiedy się bawią, to zabawki zapewne są porozkładane po całym pokoju, ale kiedy przestają się nimi bawić, powinny same po sobie posprzątać. To nie jest trudne, a jeśli jest wymagane od dziecka od najmłodszych lat, to z całą pewnością szybko wchodzi dziecku w krew i pozostaje już na długie lata.